Jak zacząć zarabiać na udostępnianiu

1. Koszty

Najważniejszym krokiem do zarabiania jest nie ponoszenie strat. Jeśli chcesz zacząć zarabiać, musisz dokładnie obliczyć koszty. Jeśli zamierzasz udostępniać dysk tylko przy okazji normalnego używania komputera, prawdopodobnie koszty będą zerowe (ale i zarobki prawdopodobnie niewielkie). Powinieneś jednak zwrócić uwagę na to, czy Twoje połączenie do Internetu ma limit transferu danych - ilość przesłanych danych jest znacznie większa od ilości danych, ktore w danej chwili są przechowywane na dysku w ramach Storj. Wiąże się to z tym, że plik może być wielokrotonie przesyłany lub może zostać zastąpiony innym plikiem.

Jeśli zamierzasz udostępniać przestrzeń dyskową poza normalnym czasem używania komputera, ważnym kosztem jest cena pradu. Jeśli zamierzasz udostępniać dysk 24 godziny na dobę przelicz ile Twój sprzęt komputerowy zużyje prądu przez ten czas w stosunku do tego ile przewidywalnie zarobi.

2. Zyski

Na zysk składa się wiele czyników. Dwa z nich wiążą się z samymi danymi: im więcej miejsca udostępniasz, tym więcej możesz zarobić, podobnie transfer danych, im więcej przesłanych danych tym większy zarobek. Ważnym elementem w czerpaniu korzyści ze Storj jest kurs wymiany kryptowaluty SJCX (Storjcoin X), który można sprawdzić na przykład tutaj. Istotny jest też czas dostępności dysku w sieci Storj.

3. Portfel

Żeby móc otrzymywać wypłaty, potrzebny będzie Ci wirtualny portfel, który możesz założyć bez opłat tutaj. Dostaniesz hasło składające się z 12 słów. Koniecznie zapisz je w bezpiecznym miejscu i absolutnie nikomu go nie wysyłaj! Po zalogowaniu się dostaniesz swój adres portfela, który jest używany tak jak numer konta - jeśli chcesz, żeby ktoś wpłacił Ci pieniądze, musisz go podać. Adres portfela będzie niezbędny do konfiguracji Storj.

4. Metoda

Są dwie metody udostępniania miejsca: graficzna oraz z użyciem terminala.

Metoda graficzna jest o wiele prostsza w obsłudze, jednak znacznie mniej stabilna. Jest to dobra metoda na początek, żeby zobaczyć jak to działa. Jeśli ją wybierzez przejź do zakładki „Storj GUI”.

Metoda z użyciem terminala jest stabilniejsza i zużywa mniej zasobów komputera (nie musi wyświetlać interfejsu użytkownika). Nie jest to polecana metoda dla początkujących, jednak osoby mające styczność z terminalem nie powinny mieć problemów. Jest to zalecana metoda, jeśli chcemy zdalnie kontrolować nasz Storj. Węcej informacji o tej metodzie znajdziesz na stronie GitHub.