Jak zacząć zarabiać na udostępnianiu

1. Koszty

Najważniejszym krokiem do zarabiania jest nie ponoszenie strat. Jeśli chcesz zacząć zarabiać, musisz dokładnie obliczyć koszty. Jeśli zamierzasz udostępniać dysk tylko przy okazji normalnego używania komputera, prawdopodobnie koszty będą zerowe (ale i zarobki prawdopodobnie niewielkie). Powinieneś jednak zwrócić uwagę na to, czy Twoje połączenie do Internetu ma limit transferu danych - ilość przesłanych danych jest znacznie większa od ilości danych, ktore w danej chwili są przechowywane na dysku w ramach Storj. Wiąże się to z tym, że plik może być wielokrotonie przesyłany lub może zostać zastąpiony innym plikiem.

Jeśli zamierzasz udostępniać przestrzeń dyskową poza normalnym czasem używania komputera, ważnym kosztem jest cena pradu. Jeśli zamierzasz udostępniać dysk 24 godziny na dobę przelicz ile Twój sprzęt komputerowy zużyje prądu przez ten czas w stosunku do tego ile przewidywalnie zarobi.

2. Zyski

Na zysk składa się wiele czyników. Dwa z nich wiążą się z samymi danymi: im więcej miejsca udostępniasz, tym więcej możesz zarobić (należy przy tym pamiętać, że Twój zarobek jest uzależniony od zajętego miejsca a nie ilości udostępnionego miejsca), podobnie transfer danych, im więcej przesłanych danych tym większy zarobek. Ważnym elementem w czerpaniu korzyści ze Storj jest kurs wymiany tokenu STORJ, który można sprawdzić na przykład tutaj. Istotny jest też czas dostępności dysku w sieci Storj oraz jakość Twojego połączenia z siecią. Warto też zwrócić uwagę na synchronizację czasu systemowego. Do synchronizacji polecamy łatwy w użyciu NetTime

3. Portfel

Żeby móc otrzymywać wypłaty, potrzebny będzie Ci wirtualny portfel, który możesz założyć bez opłat tutaj. Płatności w Storj są realizowane w oparciu o sieć Ethereum. Storj jest tokenem zbudowanym w tej sieci. Adres portfela będzie niezbędny do konfiguracji Storj. Pamiętaj, że kiedy chesz wysłać tokeny Storj np na giełdę opłaty za przelew dokonujesz w ETH (Ether). Poza wysyłanymi tokenami musisz posiadać na swoim adresie monety Ether.

4. Metoda

Są dwie metody zarządzania udostępnianianym miejscem - graficzna (GUI) oraz z użyciem terminala (CLI).

Metoda graficzna jest o wiele prostsza w obsłudze, jednak znacznie mniej stabilna. Jest to dobra metoda na początek, żeby zobaczyć "jak to działa". Jeśli ją wybierzez przejź do zakładki „Storj GUI”.

Metoda z użyciem terminala jest stabilniejsza i zużywa mniej zasobów komputera (nie musi wyświetlać interfejsu użytkownika). Nie jest to polecana metoda dla początkujących, jednak osoby mające styczność z terminalem nie powinny mieć problemów. Jest to zalecana metoda, jeśli chcemy zdalnie kontrolować nasz węzeł Storj. Węcej informacji o tej metodzie znajdziesz na stronie GitHub.